Samsun’da “Hoca Ahmet Yesevi Divan-ı Hikmet Okumaları’’ yapıldı

Programa konuşmacı olarak katılan Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Yesevi’nin eserlerindeki ana fikrin insanın ahlakı, manevi ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu dile getirdi.

Yesevi’nin eserlerini halkın rahatça anlayabileceği basit söyleyişler ile Türkçe yazarak ve anlatarak dile getirmesi sayesinde geniş kitlelerin hikmetlerini anlayabildiğini belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’den bugüne 4 büyük eser kaldığını anımsattı.

Prof. Dr. Yıldız, 99 bin öğrenci yetiştiren Yesevi’nin vaktini ibadete, talebe yetiştirmeye ve kimseden bir şey beklemeden alın teriyle kazanmaya ayırdığına dikkati çekti.

Türkiye’nin, Kazakistan’ın Türkistan şehrinde kurduğu Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Musa Yıldız, Münevver Ayaşlı Yurdu öğrencilerinin sertifika törenine de katıldı.

Bir önceki yazımız olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım’ı kabul etti başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir