Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yanbaz: “Zamlar en kısa sürede yapılmalı, aksi takdirde eylem yapacağız”

Aksi takdirde 5, 12 ve 19 Temmuz’da eylem yapacağız. 19 Temmuz’daki eylemimiz iş bırakma eylemi olacak dedi.

Dışişleri Bakanlığına bağlı olarak yurt dışında büyükelçilik, başkonsolosluk ve ateşelerde sözleşmeli olarak çalışan personelin yaşadığı sorunlar hakkında Büro Memur-Sen Genel Merkezi’nde değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, yurt dışı sözleşmeli personele 6 yıldır yapılmayan zamların acilen yapılması gerektiğini, ödemelerin yapılmaması durumunda iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. Büro Memur-Sen’in kamu görevlilerinin en iyi haklara sahip olması amacıyla çalıştığını kaydeden Yanbaz, bu amaç doğrultusunda gece gündüz demeden mücadele verdiklerini ifade etti. Kamu görevlileri adına bu güne kadar çok sayıda kazanıma imza attıklarını aktaran Yanbaz, “Önceki yıl yapılan toplu sözleşmede 213 kazanıma imza atarak büyük bir başarı elde ettik. Sendika olarak bizler hiçbir zaman kazanımlarımızla yetinmedik. Her zaman yeni kazanımlar üretmenin, kamu görevlilerimize yeni haklar elde etmenin peşinde olduk, olmaya da devam edeceğiz. Hak mücadelemizden asla taviz vermeyecek, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

19 Temmuz’da iş bırakacağız

Kamu görevlilerinin haklı taleplerini her fırsatta dile getirdiklerini, kamu görevlileri adına yeni kazanımlara imza attıklarını belirten Yanbaz, gerektiğinde eylem yapmaktan geri durmayacaklarını söyledi. Yurt dışı sözleşmeli personelin 6 yıldır maaş artışı almamasını haksızlık olarak değerlendiren Yanbaz, “Bakanlık bu konuda yeteri kadar hassasiyet göstermiyor. Bu adil bir yaklaşım değildir ve çalışma barışına zarar vermektedir. Bu nedenle 5, 12, 19 Temmuz’da ayrı ayrı eylemler yapma kararı aldık. 19 Temmuz itibariyle de yapacağımız eylem iş bırakma olacaktır. Nereden ve kimden gelirse gelsin biz haksızlıkların karşısındayız. Temel ihtiyaçlara gelen zamlar karşısında personelin aldığı ücret yerinde sayıyor. Dışişleri Bakanı ve Maliye Bakanına sesleniyoruz. Eylemlerimizde kararlıyız. Yurt dışı sözleşmeli personele zam yapılmadığı sürece eylemlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

4/B’lilere kadro verilmelidir

Bu yıl 4’üncü dönem toplu sözleşmenin yapılacağını hatırlatan Vecdi Yanbaz, tüm kamu görevlilerinin sorun ve taleplerini genel yetkili sendika olarak toplu sözleşmeye taşıyacaklarını vurguladı. Toplu sözleşmedeki ana gündem maddeleri arasında yurt dışı sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinin de olacağını söyleyen Yanbaz, Yurt dışı sözleşmelilerin de arasında bulunduğu 4/B’lilerin ve 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi mücadelemizden vazgeçmedik, asla vazgeçmeyeceğiz. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ve 6 yıldır yapılmayan tavan ücret artışları toplu sözleşmede ana gündem maddelerimiz arasında yer alacak. Dışişleri Bakanlığındaki tüm sorun ve talepleri toplu sözleşmeye taşıyacağız. Masadan kamu görevlilerini mutlu edecek kazanımlar alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın ifadelerini kullandı.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir