Çocuk trafik polislerinden trafik denetimi

Dönem Çocuk Meclisi üyeleri, trafik polisleriyle birlikte 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’nda trafik denetimi yaptı.

Trafik polisi kıyafeti ve şapkalarıyla Kızılay Milli İrade Meydanı’na gelen çocukları karşılayan trafik polisleri, kısa süren buluşma ve görev paylaşımı sonrası küçüklerle birlikte denetime başladı. Denetime katılan 22 çocuk, trafik polislerinin rehberliğinde 3 ayrı gruba ayrıldı. 1. grup meydandan geçen araçları durdurarak sürücülerin ehliyet ve araç ruhsatlarını inceleyerek, araç muayenelerinin durumunu kontrol etti. Emniyet kemeri konusunda tavizsiz davranan küçük trafik polisleri, emniyet kemeri takmayan bir taksi sürücüsüne ikazda bulunarak, bir daha kemer takmadan yakalanması durumunda mutlaka ceza yazılacağını söyledi. 2. grup ise yayalara ve araçlara trafik işaretlerine ve ışıklara uyması yönünde megafonla sürekli uyarılarda bulundular. Yayalara sürekli yaya geçitlerinden veya alt ve üst geçitlerden geçmeleri yönünde uyarılarda bulunan çocuklar, yaya trafiğinin düzenli ve çabuk sağlanması için yaya geçidinde vatandaşların gidiş yönünde daima sağ kulvarı kullanmalarını istedi. Diğer gruptaki çocuklar ise yayaları durdurarak onlara temel trafik kurallarıyla ilgili bazı sorular sordu ve doğru yanıt aldıkları kişilere trafik polisi simgeleri bulunan anahtarlıklar armağan etti.

Denetim sonrası kendilerine eşlik eden trafik polisleriyle birlikte meydanda toplanan Çocuk Meclisi üyeleri, Yaşam hakkımı lastiklerinle çiğneyemezsin, Hırsız malımızı, hız canımızı alır, Trafik kültürü kanunla değil, saygıyla gelişir, Hızınızla değil, dikkatinizle farkedilin, Kuralsız trafik notasız müziğe benzer, Trafik saygı işidir, başaran çağdaş kişidir, Binayı ayakta tutan sağlam temeli, sürücüyü hayatta tutan emniyet kemeri, Sevdiğin kişi de yolları kullanıyor yazılı pankartlarla vatandaşlara mesajlarını iletti.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir