Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli sanayi üretimi verilerini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, Türkiye’nin büyüme politikası ve üretim verilerini değerlendirerek, Nisan ayı sanayi üretim rakamlarını 2016 Nisan ayı verileri ile karşılaştırdı. Gedikli, büyümede asıl önemli olanın sıcak para girişi değil sanayi ve imalat sektörlerinde yükselme olduğunun altını çizdi. Gedikli, Nisan ayında yüzde 4 artması beklenen sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 arttığını belirterek, “Asıl mühim olan ve çarkların döndüğünü gösteren sevindirici rakam ise imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 7,3 artmış olması. Büyüme rakamlarını yükseltiyormuş gibi yapıp sıcak para ile devam etsin ekonominiz telkini veren kuruluşların aksine, Türkiye üretim, ihracat ve sanayisi 4.0 ile büyüyecek” dedi.

Gedikli, “Türkiye büyümesini yüzde 3.3’e yükseltenlere; ‘yetmez sıra sıra artıracaksınız’. OECD büyüme beklentisini yükseltiyor (muş) gibi yapmış. Reformlarla hedeflediğimiz büyüme beklentilerimizi hesaba katmadığı gibi politika faizini artır söyleminin yine dillendirildiği bir döneme girildiğini de görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha önce büyüme konusunda yaptığı yorumlarda Türkiye’nin büyüme rakamlarının beklentilerden daha yüksek geleceğini kaydeden Gedikli, uluslararası kuruluşların bu konudaki raporlarına atıfta bulunmuş, kurumların büyüme beklentilerini eninde sonunda yükselteceklerinin altını çizmişti.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir