(Özel Haber) Türkiye’den Suriye’ye mobil hastane

U-Project Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kocakır, İnşallah doğal afetler, savaşlar olmaz ve biz normal hastaneler yaparız dedi.

Taşınabilir mobil hastane sistemlerinin tasarım, geliştirme, üretim ve montajını yapan U-Project Şirketi, sağlık sektöründe edindiği deneyimi yenilikçi bir anlayışla sahaya aktararak inovatif bir uygulama oluşturuyor. Doğal afet ve savaş gibi olağanüstü durumlara hazırlık yapılması bilincini taşıyan şirket, genişleyebilen konteyner ve şişirilebilir çadır gibi projelerle sağlık alanında çözüme yönelik üretim yapıyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kocakır, Alman bir yardım kuruluşu tarafından Suriye’ye gönderilmek üzere tasarlanması istenen mobil hastanenin kapılarını İhlas Haber Ajansı’na açarak, hastanenin detayları hakkında bilgi verdi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran da mobil hastaneyi ziyaret etti.

Bizim için duygusal bir durum

Sağlık hizmetlerine yönelik açılır kapanır konteynerlar, normal konteynerlar ve çadırlardan oluşan mobil hastaneler ürettiklerini dile getiren Kocakır, Libya’dan Amerika’ya kadar değişik bölgelere mobil hastaneler gönderdiklerini söyledi. Hastane hakkında bilgi veren Kocakır, Normal bir hastane içerisinde olabilecek her şeyi mobil olarak uygulayabilmeyi düşündük. Şu anda savaş bölgeleri veya afet durumları için artık hastanelerin mobil olmasına ihtiyaç duyulduğunu hissederek üretim yapmaya başladık. Birçok birim bulunmasına rağmen ana birimler olarak bizim ağırlığımız ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, laboratuvar, radyoloji ve bunlara ek sistemler (jeneratör, lavabolar, su arıtım tesisleri) bulunuyor. Şu anda yaptığımız proje bir Alman yardım kuruluşunun hizmeti. Suriye sınırına teslim edeceğiz. Kimlerin savaş ve doğal afetle karşılaşacağını bilmiyoruz, insanlara hizmet etmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda çok duygusal bir durum. İnşallah doğal afetler, savaşlar olmaz ve biz normal hastaneler yaparız ifadelerini kullandı.

“Bunu dünyada yapabilen firma sayısı çok az”

Mobil hastaneyi gezip inceleyen ATO Başkanı Baran ise, ülke olarak zor bir dönemden geçildiğini, ticarete ve ihracata çok ihtiyacımız olduğunu ifade ederek, gördüğü bu tesisten çok etkilendiğini söyledi. Projenin yüksek oranda yerli malı kullanılarak yapıldığını kaydeden Baran, “Bu tamamen bir inovasyon ürünü. Arkadaşlar bölgenin ihtiyacını tespit edip buna göre bir çalışma geliştirmişler, çok başarılı buldum. Bunu geliştirdiğimizde cari açığımıza ciddi katkı sağlayacak bir çalışma. Anladığım kadarıyla bunu dünyada yapabilen firma sayısı çok az, ben emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Mobil klinik için özel olarak tasarlanan konteynerlar, 28 metrekarenin üzerinde bir alana sahip. Bünyesinde ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, radyoloji, laboratuvar ve sterilizasyon bölümleri bulunuyor. Ayrıca doğum bölümü ve küvöz de yer almakta. Ana jeneratörün arızalanması durumunda ise kendi özel jeneratörü sayesinde kesinti yaşanmıyor. Mobil hastaneye ek olarak bulunan 60 metrekarelik şişirilebilir çadır ise 8 kişilik bir hasta yatakhanesi imkanı sunuyor.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir