TİKA Bangladeş’te tüberkülozla mücadele edecek

Tüberküloz (TB) hastalığı, günümüzde etkin bir şekilde tedavi edilebiliyor olmasına karşın halen dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak varlığını devam ettiriyor. Dünyada 9,6 milyon tüberküloz hastasının olduğu bilinmekte olup bunların 480 bini çok ilaca dirençli tüberküloz (TB) olması ve HIV ile birliktelik göstermesi hastalığının ciddiyetini artırıyor.

Türkiye’de uygulanan TB kontrol faaliyetleri sonucunda yüz binde 18 indisans hızı ile hastalık eliminasyon aşamasına gelmiş ancak TB’nin bulaşıcılığı yüksek olan bir hastalık olması ve ülkemizin göç alan bir ülke olması nedeniyle hastalığın tam olarak kontrol altına alınması mümkün olamıyor. Bu nedenle TB ile küresel düzeyde mücadele edilmesi gerekiyor.

Dünyada tüberküloz en çok Güney-Doğu Asya ve Sahra Güneyi Afrika’da bulunuyor. Bangladeş’te her yıl 306 bin yeni hasta ortaya çıkıyor. Bangladeş’in yüksek göç alan bir ülke olması, nüfus yoğunluğunun fazlalığı, yoksulluk, hava kirliliği ve elverişsiz çalışma koşulları TB’nin yüksek hızla yayılmasına olanak sağlıyor.

Türkiye sahip olduğu personel, bilgi ve deneyimleri ile tüberküloz hastalığının küresel düzeyde kontrol altına alınması için ‘Tüberkülozla Mücadele Programı’nın ilk ayağını Bangladeş’te başlattı. Bangladeş Sağlık Bakanlığı Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı Genel Müdürlüğü ile iş birliği halinde yürütülecek program, sağlık personelinin eğitilmesi, Tüberküloz tedavisi hizmeti veren hastane ve dispanserlere tıbbi donanım ve malzeme desteği verilmesi, yeni merkezlerin oluşturulması gibi bileşenlerden oluşuyor.

Tüberküloz ile Mücadele Programını başlatmak üzere Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) Tüberküloz Daire Başkanı Dr. Erhan Kabasakal, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları Daire Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kılıç ve Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Şeref Özkara ile TİKA personelinden oluşan teknik bir heyet Bangladeş’te bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Dakka ve Mymensingh’te TB merkezlerini ziyaret eden heyet ülkenin tüberküloz alanındaki uygulamaları yerinde inceledi ve ihtiyaçları tespit etti.

Bir önceki yazımız olan AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi’nde Erdoğan belgeseli başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir