TİKA ve AFAD’tan Somali’ye gıda yardımı

Somali Acil İnsani Gıda Yardımı programı kapsamında TİKA ve AFAD tarafından tedarik edilen toplam 380 ton gıda maddesi, Somali’nin farklı bölgelerinde dağıtılıyor. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın Somali ziyaretinde TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, Türkiye ve Somali’den yetkililerin katıldığı törende teslimini yaptığı gıda maddeleri Mogadişu’da dağıtılmaya başlandı. Ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle Somali’nin farklı bölgelerinde yaşayan birçok insan uluslararası yardımlara ulaşabilmek için evlerini terk ederek başkent Mogadişu yakınlarındaki kamplara yerleşiyor. Yol kenarlarında kurulu kamplarda kurdukları çadırlarda mülteci hayatı yaşayan Somalilerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bir kısmı Galkayo’da dağıtılmaya başlanan gıda maddeleri, Kismayo, Baidoa şehirleri ve Somaliland Federal Bölgesi’nin Laascaanood bölgesine de ulaştırılacak. Dağıtımların tamamlanmasının ardından toplamda 12 bin aile gıda maddelerinden faydalanmış olacak.

Doğu Afrika ülkelerinden Somali’de aşırı kuraklık hayatı tehdit ederken, ülkenin orta ve güney kesimlerinde açlık ve susuzlukla boğuşan halk zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir