TİKA’dan İslam İşbirliği Teşkilatı Azerbaycan Çalışma Merkezi kurulumuna danışmanlık desteği

2013 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı’nın çalışma, iş gücü, sosyal güvenlik ve insan sermayesinin geliştirilmesi yönünde üye ülkelerin çabalarının birleştirilmesi amacıyla kuruluş önerisi verilen İİT Çalışma Merkezi kurulması çalışmaları çerçevesinde, TİKA tarafından Türkiye’de tecrübe aktarımı programı hayata geçirildi.

Çalışma ziyareti kapsamında, Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı uzmanları, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nin (SESRİC) mevzuat altyapısı, mali yükümlülükler, İİT Genel Sekreterliği ile ilişkiler, personel politikası ve çalışmaları yakından inceleme fırsatı buldu. Tecrübe aktarımı ziyareti çerçevesinde Bakanlık heyeti, İİT Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesini (İSEDAK) ziyaret etti.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de kurulacak olan ve uluslararası bir kuruluş hüviyetine sahip olacak merkezde üye ülkelerin faaliyetleri koordine edilecek; çalışma ortamının iyileştirilmesi, mesleki eğitim programlarının düzenlenmesi ve iş gücü olanaklarının geliştirilmesi ve dezavantajlı gruplar başta olmak üzere toplumda istihdamın artırılmasına yönelik faaliyetler yürütülecek.

Azerbaycan Cumhuriyeti Çalışma ve Nüfusun Sosyal Güvenliği Bakanlığı, İİT Çalışma Merkezi kurulum faaliyetleri çerçevesinde Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların çalışmalarını yerinde gözlemleme fırsatı sağladığı için TİKA’ya teşekkür etti.

Posted Under
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir