Yunus Emre, Sincan’da anıldı

Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri kapsamında Sincan Belediyesi anlamlı bir program düzenledi. Sincanlı vatandaşlarla buluşan eğitimci-yazar Ali Dursun Taşçı eşsiz sohbetiyle Yunus Emre’nin hayatından kesitler aktardı.

Sincan Belediyesi, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası etkinlikleri kapsamında büyük Türk mutasavvıfı, halk ozanı Yunus Emre’yi yad etti. Lale Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Yunus Emre’yi Anma Programı” yoğun bir katılımla gerçekleşti. Yunus Emre’ye ait şiirlerin seslendirildiği etkinlikte, eğitimci-yazar Dursun Ali Taşçı da Sincanlılarla buluştu. Eşsiz ve derin sohbetiyle Sincanlılardan büyük beğeni toplayan Taşçı, Aşık Yunus’un hayatını her yüzyılda örnek almamız gerektiğin ifade etti.

“Doğru olmayan odun bile bu kapıya layık değildir”

İlmin ve sevginin kapılarını aralayan Yunus Emre’nin hayatının yeni nesile örnek olduğunu aktaran Taşçı gençlerin bu tarihi şahsiyeti iyi bilmesi gerektiğini hatırlattı. Doğruluğun ve dürüstlüğün Yunus Emre’nin düsturu olduğunu ifade eden Taşçı, Yunus’un hayatından şu örneği aktardı:

“Yunus emre, şeyhi Tapduk Emre’nin dergahına 40 yıl boyunca odun taşıyarak çilesini doldurur. Bu süre zarfı içerisinde de dağdan bayırdan kesip getirdiği odunların hiçbirisi eğri büğrü, dallı budaklı değildir. Bunu gören şeyhi kendisine odunların neden bu kadar düzenli olduğunu sorar ve Yunus Emre cevap verir ‘Doğru olmayan odun bile bu kapıya layık değildir’ odunun bile doğrusunu arayan Yunus Emre’nin torunları olarak da bizim her zaman doğrunun her zaman gerçeğin yanında olmamız lazım.”

“Yunus Emre tüm çağlara ışık oldu”

Kültür ve sanat faaliyetlerine önem veren Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna da Yunus Emre Kültür Sanat Haftasının değerinden bahsetti. Başkan Tuna, “Yunus Emre, evrensel değerlere dayanan felsefesiyle ve tüm zamanlara yayılan sevgi ve kardeşlik dolu mesajlarıyla, edebiyatımızı, kültür ve düşünce hayatımızı çok derinden etkilemiştir. Şiirleriyle tüm dünyaya ve tüm çağlara ışık olmuş büyük Türk mutasavvıfı, hak aşığı ve Türk dilinin usta yorumcusudur. Yunus’un düşünce dünyasındaki en önemli kavramı Allah ve insan sevgisidir. İnsanı Allah’ın yarattığı en güzel ve mükemmel varlık olarak sevmekte ve bunu ’Yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü’ sözleriyle mükemmel bir şekilde dile getirmektedir” ifadelerini kullandı.

Yunus Emre’nin felsefesini her daim uygulamamız gerektiğini söyleyen Başkan Tuna “Yunus Emre, doğru ve hak bildiğini aktarabilme çabasıyla, hakka olan aşkı ve sevgiyi anlattığı şiirleri, ilahileri, söylemleri ile Anadolu’dan dünyaya yayılmış ve çağdan çağa, dilden dile aktarılarak kuşaklar arasında bir gönül köprüsü kurmuştur. Yunus Emre’nin sevgi ve hoşgörü dilinin hepimize örnek olmasını diliyorum. Yunus Emre’yi saygı ve sevgiyle anıyor, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftasını kutluyorum” dedi.

Bir önceki yazımız olan Yenimahalle bu yaz da çiçek bahçesi gibi olacak başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir